Alojzy Trendel, urodzony w 1923 roku wSzmelcie, a zmarły w 1998 roku w Gdańsku, był wybitnym polskim malarzem oraz pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego twórczość oraz działalność edukacyjna pozostawiły trwały ślad w polskim środowisku artystycznym.
Życiorys
Urodził się jako syn cieśli, w rodzinie pochodzącej od holenderskich osadników na Żuławach Wiślanych. Jego artystyczna edukacja rozpoczęła się w okresie międzywojennym w Pomorskiej Szkole Sztuk Pięknych, prowadzonej przez Wacława Szczeblewskiego w Gdyni. Wśród jego kolegów z klasy znalazły się takie osobistości jak R. Pietkiewicz, K. Ostrowski oraz J. Łakomiak.
Trendel kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w 1955 roku. Po ukończeniu studiów, przez cztery dekady, do 1990 roku, pracował jako starszy wykładowca na tej samej uczelni. W późniejszych latach był również zatrudniony w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa na Wydziale Architektury i Wzornictwa.
Między 1970 a 1975 rokiem mieszkał w Afryce, gdzie uczył malarstwa oraz rysunku w szkole w Conakry. Był jednym z wielu europejskich nauczycieli zaproszonych przez rząd Gwinei. W swojej twórczości artystycznej pozostawał wierny realizmowi, dążąc do maksymalnej zgodności z naturą. Zawsze zwracał uwagę na estetykę oraz warsztat artystyczny, a jego prace wyróżniały się precyzją wykonania, dorównując standardom dawnych mistrzów.
Choć jego dorobek artystyczny nie jest obszerny, składają się na niego głównie martwe natury, kilka portretów (w tym portret pani Ambasador Egiptu, wykonany w czasie jego pobytu w Afryce), pejzaże, rysunki, szkice oraz kilka grafik. Trendel był osobą znającą kilka języków obcych, a także pasjonatem historii sztuki oraz koneserem muzyki poważnej, posiadającym pokaźną fonotekę.
Od lat sześćdziesiątych aż do swojej śmierci mieszkał w pracowni na Głównym Mieście w Gdańsku, przy ul. Piwnej. Po jego śmierci, znaleziono go na starym cmentarzu w Rumi, w mieście, gdzie mieszkała jego rodzina.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Krzysztof Grudnowski | Henryk Skorowski | Jerzy Treder | Roman GruczaOceń: Alojzy Trendel