Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Rumi


Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych z siedzibą w Rumi, to ważne miejsce dla wiernych, które pełni funkcję rzymskokatolickiego sanktuarium. Zlokalizowane jest ono w obrębie parafii pod tym samym wezwaniem, co nadaje mu wyjątkowe znaczenie w regionie.

Dodatkowo, sanktuarium to wchodzi w skład dekanatu Reda, co czyni je kluczowym punktem duchowego życia lokalnej społeczności.

Historia

W roku 1937 w Rumi rozpoczął swoją działalność salezjanin ks. Jan Kasprzyk. Pierwszym krokiem w budowie przyszłego kościoła była kaplica, która wraz z domem mieszkalnym została poświęcona 8 grudnia 1938 przez biskupa Stanisława Okoniewskiego.

Kalendarium

  • 1 maja 1957 – przy kaplicy erygowano parafię,
  • 18 lutego 1977 – erygowano dom zakonny,
  • 1979 – parafia uzyskała aprobatę na budowę kościoła i domu zakonnego,
  • 1982-1986 – trwała budowa kościoła według projektu architekta Leopolda Taraszkiewicza, podczas której w ścianę wmurowano kamień węgielny z bazyliki św. Piotra,
  • 16 października 1988 – kościół został konsekrowany przez Abpa Mariana Przykuckiego,
  • 1989 – peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej,
  • 1999 – peregrynacja figury MB Fatimskiej,
  • 2007 – obchodzono 50-lecie parafii oraz 70-lecie obecności salezjanów w Rumi,
  • 12 października 2012 – metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź dokonał koronacji obrazu Maryi w Rumi,
  • 24 maja 2013 – Biskup Głódź ustanowił kościół sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych.

Nadanie tytułu sanktuarium

Po przybyciu salezjanów do miasta nastąpił dynamiczny rozwój kultu NMP Wspomożenia Wiernych. W liturgiczną uroczystość św. Jana Bosko, 31 stycznia 1949 roku, biskup Kazimierz Kowalski poświęcił obraz Wspomożycielki Wiernych, namalowany przez ks. Władysława Luteckiego z Jarosławia. Obraz, który stanowił dar i wyraz wdzięczności pracowników tego zakładu, został umieszczony w głównym ołtarzu kaplicy.

W nadchodzących latach kult maryjny w Rumi rozwijał się intensywnie. Wierni zaczęli składać wota w podzięce za łaski otrzymane dzięki wstawiennictwu Wspomożycielki. W dniu 12 października 2012 roku metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź ukoronował obraz koronami biskupimi, co stanowiło kluczowy moment w historii tego miejsca. Następnie, 24 maja 2013 roku, kościół został uroczyście ustanowiony sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych.

Opis

Wzniesione sanktuarium to majestatyczny kościół składający się z dwóch kondygnacji, co nadaje mu niepowtarzalny charakter. W jego górnej części, dostrzegają wierni piękne figury Najświętszego Serca Jezusowego oraz św. Jana Bosko, które umieszczone są w bocznych ołtarzach.

Ściany świątyni zdobią stacje Drogi Krzyżowej, które opowiadają o męce Chrystusa, stanowiąc nie tylko element dekoracyjny, ale także religijną refleksję dla przybywających tu wiernych. Dopełnieniem całości jest imponujący zestaw organów, który liczy aż 54 głosy, co czyni go jednym z największych instrumentów tego typu w regionie.

Przypisy

  1. Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi | Historia salezjanów i kultu Maryi Wspomożycielki w Rumi [online] [dostęp 22.05.2022 r.]

Oceń: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Rumi

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9