Zagórze (Rumia)


Zagórze, znane w języku kaszubskim jako Rëmiô Zagòrzé, to niezwykle malownicza dzielnica Rumi, ulokowana w urokliwej dolinie Zagórskiej Strugi. Granice dzielnicy wyznaczają z jednej strony bogate tereny leśne, a z drugiej nowoczesna zabudowa. Na południu, z Zachodnią częścią sąsiaduje Trójmiejski Park Krajobrazowy, co czyni tę okolicę atrakcyjną zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Z kolei w stronę północną, dzielnica prowadzi do Szmelty, obszaru z bogatą infrastrukturą.

Ważnymi szlakami komunikacyjnymi w Zagórzu są ulice Sabata oraz Stefana Batorego, które stanowią kluczowe drogi dojazdowe. Interakcję z centrum Rumi możliwe jest dzięki funkcjonującym składom miejskim, w tym autobusom linii nr 85, 86 oraz 288. Dodatkowo, przez tę dzielnicę przechodzi turystyczny szlak Zagórskiej Strugi, co sprzyja wędrówkom i obcowaniu z przyrodą.

W historycznych zasobach Zagórza występuje także ciekawa informacja o nieistniejącym już lotnisku cywilnym, które w latach 1934-39 nazywane było Lotnisko Rumia Zagórze. To miejsce położone w dzisiejszej granicy Rumi, transformowane w czasie II wojny światowej na lotnisko wojskowe, miało znaczenie dla lokalnego rozwoju infrastruktury. Obszar ten, znany dawniej jako Rumia-Zagórze (niem. Rahmel-Sagorsch), odnosił się także do pobliskiej stacji kolejowej, co miało miejsce zarówno w czasach pruskich, jak i w okresie nazistowskiej okupacji.

Lotnisko, zanim zaczęło pełnić funkcję wojskową w Babim Dole, było wykorzystywane m.in. do testowania torped lotniczych Luftwaffe, co podkreśla jego historyczne znaczenie dla regionu. Zagórze to nie tylko miejsce zamieszkania, ale także obszar z fascynującą historią oraz wspaniałymi walorami przyrodniczymi.

Historia

W przeszłości Zagórze funkcjonowało jako niezależna gmina jednostkowa. Po zakończeniu I wojny światowej znalazło się w województwie pomorskim, najpierw w powiecie wejherowskim, a od 1928 roku w powiecie morskim. Od 1934 roku w ramach nowo utworzonej gminy zbiorowej Wejherowo, Zagórze stało się częścią gromady.

Po II wojnie światowej, Zagórze ponownie znalazło się w granicach Polski, należąc do województwa gdańskiego. Pozostało gromadą w gminie Wejherowo, która obejmowała siedem miejscowości: Zagórze, Biała Rzeka, Stara Piła, Szmelta, Pomorzanka, Leśne Zagórze oraz Ludwichowo.

W 1951 roku powiat morski został ponownie przemianowany na wejherowski. W wyniku reformy administracyjnej Polski, która miała miejsce jesienią 1954 roku, Zagórze zostało włączone do nowo utworzonej gromady Rumia w tym samym powiecie oraz województwie. Jednak gromadę Rumia zlikwidowano już po pięciu tygodniach, w dniu 13 listopada 1954 roku, kiedy to nadano jej status miasta, co przyczyniło się do tego, że Zagórze stało się integralną częścią Rumi.

Przemysł

W czasach międzywojennych, Zagórze było miejscem aktywności przemysłowej, gdzie funkcjonowały dwie fabryki krzeseł, dwa tartaki oraz pięć młynów wodnych. W okresie II wojny światowej nastąpił rozwój przemysłu, w wyniku czego w Zagórzu powstała montownia silników samolotowych, która działała aż do końca 1944 roku.

W styczniu 1945 roku, po zakończeniu działań wojennych, do pomieszczeń tej montowni przeniesiono wyposażenie zakładów obuwniczych z Bydgoszczy oraz Starogardu, co w znacznym stopniu wpłynęło na lokalną gospodarkę.

Po zakończeniu konfliktu, aż do lat dziewięćdziesiątych, w Zagórzu aktywnie funkcjonowały zakłady garbarskie. Dodatkowo, w 1945 roku, na terenie fabryki krzeseł zainicjowano działalność zakładu metalowego, który stał się podstawą dla przyszłego rozwoju największego zakładu przemysłowego w Rumi – Fabryki Urządzeń Okrętowych. Obecnie fabryka ta jest częścią Grupy Remontowa, znaczącego gracza na rynku przemysłowym.

Przypisy

  1. [https://web.archive.org/web/20140714164730/http://gazetarumska.pl/download/gazetarumska15.pdf Markowca czy Markówcowa, rumska czy rumiańska]. Gazeta Rumska, nr 5/15, 01.08.2007 r. [dostęp 10.07.2014 r.]
  2. Uchwała Nr 26/III/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 05.10.1954 r. w sprawie podziału na nowe gromady powiatu wejherowskiego; Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 30.11.1954 r., nr 16, poz. 91
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23.06.1951 r. w sprawie zmiany nazwy powiatu morskiego. (Dz.U. z 1951 r. nr 35, poz. 270)
  4. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. 10.10.1951 r., nr 15
  5. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 01.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa
  6. Pomorski Dziennik Wojewódzki. 1934 r., nr 19, poz. 224
  7. Dz.U. z 1934 r. nr 68 poz. 603
  8. Dz.U. z 1928 r. nr 25 poz. 221
  9. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, 30.09.1921 r., T. 11, Województwo Pomorskie

Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":

Lotnisko (dzielnica Rumi) | Stara Rumia | Stara Piła (Rumia) | Szmelta | Janowo (Rumia)

Oceń: Zagórze (Rumia)

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:14